Aloe Vera Pravá

Aloe Vera Pravá.Aloe_barbadensis

Na světě existuje přes 500 druhů Aloe Vera. My si povíme více o té, která je nejvíce využívaná ke zpracování do kosmetických přípravků nebo doplňků stravy.
Jedná se o druh Aloe Barbadensis, přezdívané jako Aloe Vera Pravá.

Aloe Vera obsahuje obrovské množství tělu prospěšných látek jako jsou vitamíny, minerály, enzymy a mono- a polysacharidy, proto je na tolik ceněnou uznávanou rostlinou.

 

pruzeř aloe vera

   
Z rostliny se obvykle získávají dvě suroviny GEL a ŠŤÁVA

ALOE VERA GEL 
Gel se nachází uprostřed listu mezi pokožkou a pletivem rostliny.
Gel je známí pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Většinou se používá při ošetření menších řezných ran a popálenin a ke zmírňování bolesti.


ALOE VERA ŠŤÁVA
Šťáva se nachází těsně pod povrchem pokožky, jedná se o velmi hořkou, žlutou a lepkavou tekutinu. Ve farmacii je tato šťáva požívána jako silné projímadlo. Obsahuje glykosidy antrachinonu aloin A a B, a to jsou silná projímadla. Je důležité aby se šťáva při zpracování Aloe Vera nesmíchala s gelem. Nedoporučuje se šťávu konzumovat v těhotenství, během kojení, při menstruaci, trpíte-li ledvinovými chorobami nebo hemeroidy.

Co se ukrývá v zázračné rostlině Aloe Vera?

 • Vitamíny: vitamín B1, B2, B6, B12, vitamín C, cholin, kyselina listová, beta-karoten, a-tokoferol.
 • Minerální látky: sodík, draslík, mangan, hořčík, vápník, zinek, měď, chrom, železo, selen, fosfor
 • Esenciální aminokyseliny: lysin, valin, leucin, threonin, methionin, isoleucin, fenylalanin, histidin, arginin
 • Neesenciální aminokyseliny: hydroxyprolin, kyselina glutamová, kyselina asparagová, prolin, alanin, tyrosin, glycin.
 • Enzymy: oxidóza, kataláza, myláza, celuláza, lipáza, fosfatáza, kreatinfosfokináza, dehydrogenáza, aj.
 • Mono- a polysacharidy: manóza, glukóza, celulóza, L-rhamnóza, aldopentóza, manan, acytelovaný manan, acemany (acetylované glukomanany) galaktan, glukomanan, glukogalaktomanan, galaktogalakturan, galaktoglukoarabidomanan, arabidogalaktan, pektiny, hemicelulózy, xylan.
 • Ostatní látky: cholesterol, kampesterol, triglyceridy, triterpenoidy, steroidy, B-sitosterol, ligniny, kyselina močová, gibereliny, lektiny, kyselina salicylová, kyselina arachidonová, kyselina y-linolová, sorbát draselný

CO TATO ÚŽASNÁ ROSTLINA DOKÁŽE?

Využití Aloe Vera. "Rostlina se používá už od starověku k hojení ran a popálenin a k léčbě střevních problémů, jako je zácpa a parazité. V podstatě se tak používá dodnes."

"Navzdory prohlášením o zázračných vlastnostech rostliny lékařská věda uznává její léčivé účinky pouze ve dvou hlavních oblastech. první se týká epitelu (výstelka): pokrývá zevní povrch těla (kůže) a vystýlá vnitřní povrch dutých orgánů (sliznice), například ústní a nosní dutinu, pochvu, žaludek a střeva. Druhá oblast se vztahuje k imunitnímu systému, který má chránit organismus před napadením cizorodými choroboplodnými zárodky, jako jsou bakterie, viry, a plísně, a bojovat s vlastními poškozenými buňkami a orgány, například při rakovině."

Možnost použití aloe vera se, ale neustále rozšiřuje, lidé ji začali používat k léčbě určitých zdravotních potíží. Běžně se gel používá na popáleniny a jakákoliv jiná poranění kůže. "Britští lékaři zase s úspěchem používají gel u rakoviny kůže, akné, ekzému, lupénky, při dermatomykózách a překvapivě i u syndromu dráždivého tračníku." Další oblastí je již zmíněný imunitní systém, který významně posílí. "A tady se uplatňuje polysacharid Acemanan, důležitá složka aloe vera. Ten působí jako imunomodulátor, to znamená, že dokáže buď urychlit, nebo zpomalit imunitní reakci." Acemannan je živina, kterou si tělo dospělého člověka neumí vyrobit, a která má vynikající antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky.

Účinky Aloe Vera

 • Pozitivně působí na krevní a cévní systém, normalizuje krevní tlak
 • Posiluje imunitu a hubí patogeny
 • Zlepšuje zažívání a vstřebávání důležitých látek ve střevě
 • Pomáhá při střevních potížích jako je zácpa a průjem
 • Dlouhodobým užíváním snižuje projevy alergie a ekzémů
 • Mírní projevy cukrovky 2. typu
 • Působí jako prevence vzniku rakoviny
 • Urychluje hojení poraněné kůže a popálenin

JAK VYBRAT SPRÁVNÉ A KVALITNÍ PRODUKTY?

 "Americký lékař dr. Danhof doporučuje, abyste se při výběru výrobků z aloe vera řídili následujícími kritérii: "Nejlepší výrobek z aloe vera je ten, který obsahuje co největší množství požadovaných látek, minimální množství přísad s negativními účinky, ponechává jednotlivé složky v nezměněném a aktivním stavu a zajišťuje v konečném výrobku jejich účinnost a sílu v takovém množství, aby bylo dosaženo žádoucích výsledků, užívá-li se preparát doporučeným způsobem.""

Co stojí za zmínění a je důležité vědět je, že do prodeje na trh se nikdy nedostane výrobek, který obsahuje 100 % Aloe Vera Gel. Technicky to ani není možné, než by se gel začal prodávat, tak by buď zplesnivěl nebo fermentoval. Čili, když na trhu potkáte výrobek, který nese popis, že je vyrobený ze 100% aloe vera, obvykle to znamená, že část daného výrobku je vyrobená ze 100% aloe vera a obsahuje i další jiné přísady, jako jsou antioxidanty, konzervační látky a dochucovací přísady. Většinou se do gelu přidává na ochucení med. Aloe Vera Gel je sám osobě totiž hořký. "Je-li výrobek čirý, vypadá jako voda a chutná i jako voda, tak je to s největší pravděpodobností voda a nebude mít žádný zvláštní účinek."

Pokud se rozhodnete pro nákup výrobků z aloe vera, měli by jste dbát na to, jaké mají složení a aby obsahovaly co největší množství aloe. Proto si udělejte čas na důkladné prostudování etiket, abyste věděli, co aplikujete na kůži nebo pijete.

Vhodné je také zjistit si něco přímo o výrobci. Existuje Mezinárodní rada pro vědecký výzkum aloe (International Aloe Science Council - IASC), jedná se o nezávislou americkou organizaci, která posuzuje kvalitu výrobků z aloe vera. Pokud firma či výrobce splňuje kritéria podle pravidel organizace, je akreditována a dostane osvědčení o kvalitě.
Společnosti, které tento certifikát dostali si můžete najít na této internetové adrese: 

https://www.iasc.org/Certification/CertifiedFacilities.aspx

Kde mimo jiné naleznete i německou společnost LR Health & Beauty, která své výrobky nechává pravidelně kontrolovat a dermatologicky testovat nejen výše zmíněnou organizací, ale i (nezávislým poskytovatelem laboratorních služeb) SGS Institut Fresenius a společností Dermatest.

LR produkty naleznete zde na našem e-shopu www.aloecosmetics.cz

Zdroj: FABER, Lee. Aloe vera: rostlina pro zdraví i krásu : hojivé přírodní léčivo. Praha: Fortuna Libri, 2009. ISBN 978-80-7321-491-3.